Україна відсвяткувала настання 2021 року і радісно зустріла нове десятиліття. Вийшовши на роботу або навчання, мільйони людей вже починають готуватися до нового свята - православного Святвечіра і Різдва.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяУ цій статті, ми розповімо про те, чого категорично не можна робити в Святвечір, якщо ви зараховуєте себе до православних християн.
Різдвяний святвечір: коли відзначається
У Святвечора є дві дати: за юліанським і григоріанським календарем. Так, католики відзначають своє свято увечері 24 грудня, а саме Різдво - 25 грудня. Православні ж дотримуються юліанського календаря і відзначають Святвечір увечері 6 січня, а саме Різдво - 7 січня.
Якого числа святкувати Святвечір залежить від приналежності до конфесії і від особистого вибору кожної людини.
У народі це свято також часто називають Святий вечір або коляди. 6 січня є передоднем другого за важливістю християнського свята - Різдва.
Коли настає Святвечір, який потрібно проводити в колі сім'ї, в храмах по всьому світу проводяться богослужіння, які завершуються співом тропаря Різдва.
Традиції православного Святвечора
На честь настання свята закінчується довгий Різдвяний піст і знімається заборона на вживання в їжу тих чи інших продуктів. Пісні дні закінчуються, а це значить що на стіл можна подавати такі страви, як масло, молоко, тісто, м'ясо, рибу і алкоголь.
За традицією, послухавши проповідь в церкві на свято, потрібно їсти кутю, яку також називають сочиво. Приготувати її можна з усіх видів круп, використовуючи мед, фрукти і будь-які наявні на кухні продукти.
Православна вечерю з дванадцяти страв подається на стіл лише після настання сутінків і появи на небі першої зірки, яку називають віфлеємською.
Відзначимо, що харчування на святвечір все ще має бути пісним, так як саме Різдво настає лише на наступний день - 7 січня.
Приготувати на стіл можна все страви з українських кухні, які не порушують різдвяні традиції. Також на святвечір можна пити вино, проте їм не в якому разі не варто нехтувати.
Прикрашати стіл на Святвечір можна в сучасних стилях, або використовуючи традиційний - з великою кількістю сіна (в якому і народився маленький Ісус). Також перед застіллям рекомендується читати молитви. Окрім того, у цей вечір можно проводити гадання.
Заборони на Святвечір: що не можна робити в свято
За тисячоліття святкування Різдва в народі сформувалися не тільки традиції свята, а й табу.
Так, на Святвечір або Різдво категорично заборонено забиратися. Порядок і чистоту в будинку обов'язково потрібно навести до настання свята.
Вечір потрібно зустрічати в колі сім'ї, так як за повір'ям, люди, які нехтують будинком на Святвечір, маятимуться весь рік.
На свято категорично заборонено соритися, лаятися, з'ясовувати стосунки. Рекомендується також не думати про погане в цей момент.
Під забороною також стоять такі справи, як в'язка або рукоділля, які вважаються приводом для подальших неприємностей.