Українська дитяча письменниця і палка захисниця української мови Лариса Ніцой розповіла про випадок, який, ймовірно, міг трапитися у житті. Ним вона проілюструвала, що хоча вже й зросло покоління громадян, які не знають російської мови, то від них все одно воно очікується — і, на думку Ніцой, освітяни мають боротися з такою ситуацією.

Відповідний пост активістка-літераторка розмістила на свої сторінці у соціальній мережі "Фейсбук".

"Аудиторія. Група студентів. Переважно російськомовні. Виконують вправу з української мови. Піднімає руку україномовний студент.

- Я прошу вибачення. У цій вправі треба написати слова українською мовою. Я вивчаю англійську з 1 класу і французьку з 5 класу. Але щось я не знаю такого слова «палєсьЄ». Це не англійське слово. Скоріш за все, французьке. Але й у французькій мові цього слова немає. Я вже словник перерив. Що таке «палєсьЄ»?

Російськомовні студенти в регіт.

Популярні новини зараз
Графіки відключень стануть жорсткішими – до чого готуватися українцям "Судний день" буде вже у серпні 2024 року: що значить дата "трьох вісімок" і як її пережити Нові правила для водіїв: де і коли можуть перевіряти військовий квиток Комунальники вирішили не церемонитися: який тариф злетить одразу на 90%
Показати ще

- Ета нє палєсьЄ, муділа! Ета полЄсьє! Лєс!

- Мається на увазі українське слово «полісся» - каже викладач.

- Я знову перепрошую. – каже студент. – Я точно повинен знати, що українське «полісся» - це «палєсьЄ» в росіян? Нащо мені це для знання української?" — закінчила змалювання випадку Ніцой.

Лариса Ніцой, facebook.com/nitsoi.larysa
Лариса Ніцой, facebook.com/nitsoi.larysa

З ситуації письменниця робить декілька висновків і звертається до керівництва Міосвіти з вимогою, перестати очікувати знання російської "за замовчуванням".

"Отже, проблем вбачаю три.

Перша. Скільки б мови ти не вивчив – усе одно будеш «муділа», бо не знаєш російську.

Друга. Українська освіта й досі зорієнтована на установку, що всі в Україні знають російську. СКІЛЬКИ це буде продовжуватися? Доводжу до міністерства освіти інформацію. В Україні виросло покоління дітей, які не знають російської. Вона їм далека, чужа, не зрозуміла. І росіяни для них, це північний народ, чужий народ, не їхній народ. Ці діти знають українську, знають іноземні мови і не зобов’язані на уроках з української мови знати московитську. Чому українських дітей примушують знати українські слова в парадигмі «масковськіх слов»? Вони живуть зовсім іншим напрямком думок – і він зовсім не в бік північної країни.

Третя проблема. Коли вже мінятимемо в українській освіті рускомірські погляди на український вектор? Довго ми ще будемо заточені на московитів?" — емоційно наголошує Ніцой.

Як останній аргумент літераторка наводить історичний факт:

"До речі. На Запорізькій січі були перекладачі (тлумачі), які тлумачили диковинну мову московитських послів для козаків, щоб козаки розуміли, про що московитські посли белькочуть. Тобто, «муділами» була вся СІЧ?"

Нагадаємо, Google Translate видає некоректний переклад щодо українськомовних українців

Як повідомляв портал Знай.ua, Ніцой накинулася на владу через локдаун в Україні

Також Знай.ua писав, українська письменниця Лариса Ніцой обурилася через "русифікацію" Львова.