Українське суспільство використовує термін "ухилянт" для позначення осіб, які уникають виконання військового обов'язку. Це поняття активно використовується в побутовому спілкуванні. Однак, як зазначають фахівці, офіційно такого терміну немає, і він не є частиною законодавства. А от покарання для порушників - цілком реальні.

Як каратимуть тих, хто порушує правила мобілізації, розповів для Суспільного офіцер юридичної служби Черкаського Окружного військового комісаріату Ярослав Скрипаловський.

"Суспільство в інформаційному просторі поняття "ухилянт" скориговує по типу до військовозобов'язаних, резервістів та призовників. Відтак поняття відображені в усіх нормативних правових актах, що пов'язані з проходженням військової служби» - каже офіцер.

Мобілізація. Фото: Youtube
Мобілізація. Фото: Youtube

Одним із можливих наслідків порушення правил військового обліку є застосування адміністративної відповідальності, наприклад, складання протоколу. Якщо військовозобов'язаний громадянин не з'являється до територіального центру зборів, до нього може бути застосоване затримання поліцією, а потім дана особа доставляється до територіального центру з метою складання протоколу. Далі порушнику загрожує штраф.

Популярні новини зараз
Смартфони йдуть у минуле: молодь масово повертається до кнопочних телефонів Такого в Україні ще не було: долар "підскочив" до максимальної позначки Головне за 16 червня: супермаркети не приймають купюри, друге подорожчання електроенергії та блокування карток українців Закінчення війни вже близько – старець Діонісій обнадіяв українців пророцтвом
Показати ще

У разі, якщо особа, яка пройшла ВЛК і визнана придатною до військової служби, не з'являється до збірного пункту за бойовою повісткою, це може розглядатися як ухилення від військової служби, тобто, порушення норм статті 336 Кримінального кодексу України.

У таких випадках, начальник ТЦК має повідомити органи досудового розслідування про факт кримінального правопорушення. Часто засуджені за цією статтею отримують умовне покарання.

Юристка ГО "Юридична сотня" Інна Сімакіна розширила інформацію про наслідки для осіб, які були засуджені за ухилення від військової служби. Так, особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, включаючи тих, хто був засуджений до позбавлення або обмеження волі, арешту, виправних робіт, можуть бути призвані на військову службу.

Щодо відповідальності за порушення військового обліку, стаття 336 Кримінального кодексу України передбачає обмеження або позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років. Таким чином, особа, яка вже мала судимість за ухилення від військової служби і була навіть звільнена умовно, може бути призвана на військову службу.

Нагадаємо, Хвороба більше не аргумент: з якими вадами здоров’я заберуть служити

Раніше ми повідомляли, що Торкнеться абсолютно кожного чоловіка: у Генштабі зробили важливу заяву