Поліція використовує різні методи для ідентифікації ухилянтів. Давайте розглянемо, як це відбувається, які правові підстави для таких дій, і що робити, якщо вас зупинили і виявилося, що ви у розшуку.

Під час воєнного стану поліція має право перевіряти документи у громадян на вулицях, блокпостах та інших громадських місцях. Важливо розуміти, що для таких перевірок повинна бути законна підстава, як-от підозра у вчиненні правопорушення.

Спілкування з ТЦК та поліцією, фото: Facebook
Спілкування з ТЦК та поліцією, фото: Facebook

Поліція може зупинити автомобіль для перевірки документів, якщо водій порушив правила дорожнього руху. В такому випадку відмовитися від перевірки документів складніше, але важливо знати свої права і оскаржити безпідставні дії поліції.

Поліція часто використовує блокпости для зупинки та перевірки транспортних засобів. Хоча такі блокпости можуть бути імпровізованими, вони не завжди мають законні підстави для зупинки авто та перевірки документів.

Популярні новини зараз
Мобілізація чоловіків після 60 років: в Україні знову піднімають болюче питання Жителів багатоквартирних будинків приголомшили тарифним "сюрпризом": послуга подорожчала одразу на 100% Пільгу дадуть навіть родичам: хто в Україні отримав право на 50% знижки по комуналці Світло буде цілий день: в "Укренерго" порадували українців
Показати ще

Відповідно до п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку, затвердженого постановою Кабміну №1487, поліція має право на адміністративне затримання осіб, які не з'явилися за повісткою. Територіальні центри комплектування можуть надсилати до поліції листи з проханням про розшук таких осіб. На основі цих листів інформація про ухилянтів вноситься до бази даних АРМОР.

Однак, як зазначає адвокат Руслан Ружицький, часто ці листи базуються на безпідставних твердженнях про неявку. Для того, щоб неявка вважалася правопорушенням, повістка має бути вручена особисто під розпис або засвідчена актом з підписами свідків. На практиці ж повістки часто надсилаються поштою або залишаються в поштовій скриньці, що не є належним врученням.

Якщо вас зупинила поліція і повідомила, що ви перебуваєте у розшуку через ухилення від мобілізації, важливо діяти спокійно і впевнено. Ось декілька рекомендацій:

  1. Вимагайте підставу для перевірки документів. Якщо ви на вулиці, поліція повинна мати законну підставу для перевірки ваших документів.
  2. Запитайте дату листа ТЦК. Якщо вас затримують, запитайте у поліції дату листа від ТЦК і нагадайте про ст. 371 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за незаконне затримання.
  3. Оскаржуйте безпідставні дії. Якщо порушення не зафіксовано, а постанову винесли лише за відмову пред'явити документи, її можна оскаржити в суді.

Як знятися з розшуку ТЦК в базі АРМОР

Якщо ви опинилися в базі розшуку безпідставно, важливо діяти наступним чином:

  1. Подайте запит до поліції і ТЦК з вимогою пояснити причини розшуку.
  2. Домагайтеся виключення своїх даних з бази АРМОР. Якщо підстав для розшуку не було, поліція зобов'язана виключити ваші дані з бази.
  3. Зверніться до адвоката для захисту своїх прав і оскарження незаконних дій поліції або ТЦК.

Нагадаємо, Владу закликають змінити роботу ТЦК: без цього мобілізацію не покращити

Раніше ми розповідали, що Не потрібно стояти у чергах у ТЦК: військовозобов'язаним готують важливий документ онлайн

Також, Для українців зроблять нову систему військової підготовки: на що чекати чоловікам і жінкам