Тарас Кремінь, уповноважений із захисту державної мови, підготував список простих рекомендацій, які допоможуть людям, які у побуті спілкуються не українською мовою, краще опанувати і спілкуватися державною мовою.

Ці рекомендації були написані після того, як набули чинності нововведення до Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

Тарас Кремінь, скріншот: Youtube
Тарас Кремінь, скріншот: Youtube

Кремінь рекомендує такі поради:

  • спілкуйтеся українською з рідними, друзями та навіть незнайомцями;
  • оточіть себе українською всюди - читайте книги, дивіться фільми, слухайте музику;
  • спілкуйтеся з носіями української, щоб вивчати нові слова та практикувати вимову, читайте історії людей, яким це вже вдалося;
  • завжди говоріть українською в магазині, таксі, кав’ярні, вимагаючи дотримання вашого права на отримання інформації та послуг державною мовою;
  • увімкніть українську на всіх електронних пристроях та в налаштуваннях програм, дописуйте українською в соцмережах;
  • користуйтесь українськомовними версіями сайтів, шукайте українською в пошукових системах;
  • заведіть нотатник для нових цікавих слів, фразеологізмів, крилатих висловів.

Популярні новини зараз
У Лукашенка відкрито погрожують Україні війною, готові заступитися за приниженого путiна Зірка "Кварталу 95" Олена Кравець закликала допомогти, бо доводиться жити в гаражі: "Раптом у вас є одяг" Українці масово скаржаться на затримку пенсій: ПФУ намагається пояснити ситуацію В українських супермаркетах слідом за гречкою почали падати ціни на іншу популярну крупу
Показати ще

Це справді дієві поради, проте варто зазначити, що вони спрямовані не так на допомогу людям, для яких українська не є мовою побуту, а тому вони можуть зіштовхнутися з труднощами при наданні послуг українською, а на людей, які прагнуть взагалі перейти на українську мову.

Закон України не вимагає відмовитися від рідної для вас мови в приватних ситуаціях, проте надавати послуги у публічних місцях українською мовою зобов'язує. Хорошими вправами для покращення ділової української може бути:

- підготуйте короткі діалоги, які найчастіше звучать у вас на роботі (таким чином ви зможете швидко і впевнено говорити коректно і навіть літературно)

- підготуйте список слів, які стосуються вашої діяльності, але ви не знаєте/забуваєте як їх коректно перекласти українською (це дасть впевненість, прискорить ваше мовлення і розширить словниковий запас).

Нагадаємо що робити, якщо відмовили в законному праві
отримати послугу українською мовою

Як повідомляв портал Знай.ua, мовний омбудсмен Тарас Кремінь дав алгоритм дій, якщо відвідувача не обслуговують українською мовою