Ухилянтам готують величезні штрафи за порушення закону про мобілізацію. Якщо їх не сплатити — розрахуєтесь власним майном. Але заберуть не все. Мін’юст оприлюднив перелік речей, які заборонено вилучати у боржників.

За законом існують певні обмеження на те, яке майно може бути заарештовано. Наприклад, суд не може відібрати ваше основне житло, а також деякі предмети, які необхідні для щоденного життя, такі як посуд, одяг та меблі.

Арешт майна. Фото з відкритих джерел

По-перше, враховується розмір стягнення, який має визначатися так, щоб вистачило для погашення всіх боргів. В цей розмір включаються витрати на виконавче провадження, штрафи та інші витрати. Якщо сума боргів не перевищує 20 мінімальних заробітних плат (на дату 01.01.2024 це приблизно 142 000 грн), то суд не може зазіхати на житло боржника та його земельну ділянку. У такому випадку виконавець повинен шукати інше майно, яким можна погасити борги.

Також не підлягають примусовому стягненню наступні речі:

Популярні новини зараз
Чекайте на справжню лавину подорожчань: що підніметься у ціні через зростання тарифів і валютного курсу Українцям готують нове подорожчання: ще одна комунальна послуга зросте на 30% Українцям заборонили, а собі замовляють новенькі: держоргани обурили тендерами на кондиціонери Беріть із собою більше грошей: супермаркети встановили нові ціни на гречку, вершкове масло та яйця
Показати ще
 • Предмети щоденного побутового особистого вжитку для задоволення щоденних фізіологічних та гігієнічних потреб (посуд, постільна білизна, засоби гігієни), речі індивідуального користування (одяг, взуття, всі дитячі речі).
 • Лікарські засоби, окуляри та інші вироби медичного призначення, необхідні боржникові, членам його сім’ї та особам, які перебувають на його утриманні, за медичними показаннями.
 • Меблі - по одному ліжку та стільцю на кожну особу, один стіл, одна шафа на сім’ю.
 • Один холодильник на сім’ю.
 • Один телевізор, персональний комп’ютер на сім’ю, один мобільний телефон - на кожну особу.
 • Запас питної води, продукти харчування, необхідні для особистого споживання, - з розрахунку на три місяці або гроші, необхідні для їх придбання, - з розрахунку трикратного розміру мінімальної заробітної плати, що діє на день звернення стягнення, на кожну особу.
 • Майно, необхідне для відправлення релігійних культів та ритуальних обрядів боржником, професійних занять, якщо воно є єдиним джерелом доходу, знаряддя особистої кустарної та ремісничої праці, книги.
 • Паливо, необхідне для приготування щоденної їжі та опалення (протягом опалювального сезону) житлового приміщення.
 • Використовувані для цілей, не пов’язаних із провадженням підприємницької діяльності, племінна, молочна і робоча худоба (по одній одиниці), кролики (дві пари), птиця (п’ять штук), корми, необхідні для їхнього утримання до вигону на пасовища.
 • Насіння, необхідне для чергового посіву, та незібраний урожай - в осіб, які займаються індивідуальним сільським господарством (крім земельних ділянок, на які накладено стягнення).
 • Сільськогосподарський інвентар - в осіб, які займаються індивідуальним сільським господарством.
 • Допоміжні засоби реабілітації, що забезпечують компенсацію або усунення стійких обмежень життєдіяльності людей з інвалідністю та інших категорій осіб, автомобіль, яким відповідно до закону за медичними показаннями забезпечена людина з інвалідністю безоплатно або на пільгових умовах.
 • Призи, державні нагороди, почесні та пам’ятні знаки, якими нагороджений боржник.

Раніше ми повідомляли, що Уникнути повістки вже не вийде: ТЦК перевірятимуть українців за новими правилами

Нагадаємо, ТЦК штрафує роботодавців: вручай повістки або плати штрафи

Також, Оскаржите після мобілізації: у новому законі знайшли дивну норму