Нагадуємо нашим шановним читачам, що в Україні 18 травня набув чинності новий закон про мобілізацію. За словами юристів та адвокатів, у деяких громадян України є право на виключення з військового обліку.

Підстави для цього прописані в "Правилах військового обліку".

Військовозобов'язані проходять ВЛК. Фото: youtube
Військовозобов'язані проходять ВЛК. Фото: youtube

Право на виключення з військового обліку мають особи, які:

- були мобілізовані та прийняті на військову службу. У такому разі військовозобов'язаний набуває статусу військовослужбовця, а особова справа надсилається до відповідної військової частини;

Популярні новини зараз
Нові правила мобілізації: як зрозуміти, чи має законну силу повістка, яку вам вручають Як ТЦК можуть оштрафувати українців, які не мають ні житла, ні грошей: покарання знайдеться Невдовзі люди почнуть масово вмирати: в ООН зробили тривожний прогноз Вручення повісток від ТЦК відбуватиметься по-новому: чоловіків попередили
Показати ще

- непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку за висновком ВЛК. У цьому випадку ключовим є визнання людини непридатною. Висновок про непридатність і виключення з військового обліку передається на затвердження до регіональної ВЛК;

- досягли граничного віку перебування в запасі - 60 років;

- припинили громадянство України;

- засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

- відбувають реальне покарання в установі виконання покарань.

Як пояснюють адвокати, для виключення з військового обліку військовозобов'язаний має особисто прийти до ТЦК і СП, подати відповідну заяву та документи, що підтверджують підстави для виключення.

Чоловік, який проходить ВЛК
Чоловік, який проходить ВЛК

Якщо людина не згодна з рішенням військово-лікарської комісії, вона має право оскаржити його в суді.

"Згідно з наказом 402 довідку ВЛК мають видавати військовозобов'язаному для ознайомлення під розпис. Але як показує практика, у 99% випадках цього не роблять, щоб у людини не було можливості оскаржити рішення комісії. Щоразу придумують нові причини. Кажуть, що документа немає. Був випадок, коли в ТЦК за підписом військкома написали, що не зобов'язані видавати довідку. І поки людина шукає законні способи її отримати, щоб оскаржити рішення ВЛК, її зараховують до підрозділу", - розповів адвокат Олег Леонтьєв.

Проходження ВЛК. Фото: armyinform
Проходження ВЛК. Фото: armyinform

У військово-обліковому документі людині мають поставити відмітку "виключено з військового обліку" і внести відомості до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних, призовників і резервістів.

Після цього людина стає не військовозобов'язаною і має право на виїзд за кордон у період дії воєнного стану.

Нагадаємо, злісні ухильники можуть не знати про свій статус: величезний штраф стане несподіванкою.

Раніше повідомлялося, ЗСУ придумали, як повернути чоловіків з-за кордону - обіцяють ексклюзивні умови проходження служби.

Також, субсидіанти можуть не розраховувати на гроші: у Мінсоцполітики попередили громадян.